Surowsza odpowiedzialność dla urzędnika mianowanego
Karę upomnienia urzędnikowi wymierza kierownik urzędu. Bardziej uciążliwe sankcje zastrzeżone zostały dla komisji dyscyplinarnych.
W służbie cywilnej, odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają wszyscy członkowie korpusu tej służby bez względu na podstawę nawiązania z nimi stosunku pracy. Inne rozwiązania przewiduje ustawa o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup). Odpowiedzialność dyscyplinarną „zarezerwowała" ona wyłącznie dla urzędników zatrudnionych na podstawie mianowania. Urzędnicy kontraktowi, a więc zatrudnieni na podstawie umowy o pracę za naruszenie określonych obowiązków mogą być pociągnięci jedynie do odpowiedzialności porządkowej na zasadach określonych w kodeksie pracy.
Obowiązki pracownika
Jak wskazuje art. 34 uopup, odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną urzędnicy państwowi mianowani ponoszą za naruszenie obowiązków pracownika. Ustawa nie podaje wprost, o jakie obowiązki chodzi (nawet przykładowo nie wymienienia rodzajów przewinień, za które urzędnik może zostać ukarany). W literaturze przedmiotu podnosi się jednak, że obowiązki te wymienione są m.in. w art. 17 uopup (>patrz ramka, co mówi prawo) oraz w art. 100 kodeksu pracy (dalej kp). W tym ostatnim przypadku chodzi o sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Chodzi także o przestrzeganie: czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta